Sidor

torsdag 13 augusti 2026

Nyss - Nu - Nästa

Ett meme som väldigt ofta förekommer på Instagram är Last - Now - Next. Nu inför jag det på min blogg, under namnet Nyss - Nu - Nästa. Varannan torsdag kommer jag att lägga upp det här inlägget, som då varvas med Hett i hyllan övriga veckor.

Nyss: Flickorna vid altaret av Mattias Edvardsson, tredje delen i serien Brottsplats Söderslätt. Lika bra som de två tidigare.

Nu: Kodnamn Verity av Elizabeth Wein köpte jag för tolv år sedan och den har av oklara skäl blivit stående oläst. Det kan ha lite att göra med att jag är ganska mätt på andra världskriget. Men nu ska den läsas.

Nästa: Men inte om det gäller din dotter av Jan Guillou, tolfte delen om Carl Hamilton. När jag har läst denna så har jag äntligen läst hela serien.

4 kommentarer:

  1. Den Guillou-boken har jag faktiskt läst, vill minnas att jag tyckte den var bra. Har en väninna som heter Verity, måste tipsa henne om den titeln!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Av någon anledning så har det tagit emot varje gång jag ska påbörja en Guillou, men den förra var riktigt bra. Hoppas denna också är det.

      Radera
  2. Kodnamn Verity har jag faktiskt läst. Imponerande med Guillous serie!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det har krävts en del envishet för Guillous serie, men böckerna har inte varit dåliga. Synd att jag inte kollade vad du tyckte om Kodnamn Verity innan jag gick och köpte den.

      Radera