Tisdag igen. Då är det som vanligt dags för Tisdagstrion som sköts av Robert på Mina skrivna ord
Veckans tema: Böcker om böcker
Ett favorittema, skulle jag nog vilja säga. Böcker om böcker är ju automatiskt intressanta. Jag har läst en del av den här sorten och det var besvärligt att bara välja tre. Så jag blandar och ger lite.
1. Himmel över London av Håkan Nesser börjar på Paddington Station klockan 4:50 ... Kanske. Handlar om många saker, inte bara böcker. Det kan vara svårt att reda ut vad den egentligen handlar om. Men jag älskade den.
2. Bokhandeln på Riverside Drive av Frida Skybäck handlar ju då, bland annat, om en bokhandel. Den ska väl egentligen vara feelgood, men i ena halvan händer saker som är oåterkalleliga och oförlåtliga. Även om et är ens syster som gör dem. Den andra halvan är för fluffig och rosaskimrande för mig. Så genomsnittet blir ju riktigt bra.
3. Stark av Stephen King handlar om en författare vars litterära böcker inte säljer speciellt bra. Så han börjar skriva blodiga kriminalromaner under pseudonym. När han försöker ta död på sin huvudperson så får han problem.


Läst två men inte King.
SvaraRaderaDe två du har läst är bra 🙂
RaderaJag har läst Fridas bok, men King vill man alltid läsa
SvaraRaderaJag vill i alla fall alltid läsa King.
RaderaHar bara läst Skybäcks bok men vill läsa de andra två.
SvaraRaderaDe är väldigt bra!
RaderaNesser är alltid bra, tycker jag.
SvaraRaderaJa, jag känner mig alltid lugn när jag läser hans böcker för jag vet att jag kan lita på honom 🙂
Raderahar inte läst någon i din trio. men Nesser läste jag alltid förr i tiden och gillade för det mesta mycket
SvaraRaderaNesser är en stor favorit.
RaderaStark blir jag jättenyfinen på. In med den i läslistan!
SvaraRaderaKul! Den finns som film också 🙂
RaderaHar läst Nesser, ingen av hans bästa tycker jag. Skybäck har jag också läst, en typisk feelgood-are ... King är väl alltid bra, men denna är jag inte bekant med.
SvaraRaderaKul att det kan vara så olika. Nessers bok är en av hans bästa, tycker jag.
RaderaSkybäcks bok är den enda jag läst, och den var nära att komma med hos mig också
SvaraRaderaJag ville ha tre olika genrer och det var den enda feelgood jag kom på.
RaderaStark av Stephen King vill jag läsa!
SvaraRaderaMariabokologen
Den är bra!
RaderaJag är sugen på uppföljaren om Riverside drive!
SvaraRaderaJa, jag också 🙂
Radera