lördag 24 maj 2025

Bok: Carolines pris av Peter Barlach

Författare: Peter Barlach
Titel: Carolines pris
Genre: Feelgood
Antal sidor: 226
Originalspråk: Svenska
Originaltitel: -
Översättare: -
Serie: Caroline 4
Förlag: Lind & Co
Utgivningsår: (original) 2017 (min) 2017
Format: E-bok
Källa: Streamingtjänst
Utläst: 24 april 2025




Första meningen: "Caroline, jag säger upp mig!" säger Viktor bakom min rygg.

Baksidetext
Äntligen går affärerna lysande för krögaren Caroline! Efter en mängd motgångar och åtta månader i fängelse, verkar det som om hennes kaotiska liv är över. Anstalten, hennes senaste krog, är fullsatt varje kväll och drar gäster från hela Sverige. Caroline har till och med råd att anlita en städfirma som drivs av den karismatiske hundälskaren Ilham.

Allt rullar på tills den dag då städerskan Zulfiya berättar om sin fasansfulla flykt till Sverige och att hon nu arbetar under slavliknande förhållanden. Kanske har Ilham Städ AB, som på pappret ser ut att skötas korrekt, något att dölja? Caroline säger upp kontraktet med omedelbar verkan och anställer själv Zulfiya, trots att Ilham varnar henne för att det kan få farliga konsekvenser.

Så får Caroline ett paket med okänd avsändare. Innehållet får henne att förstå att en ny strid har börjat och att hon återigen kan tvingas betala ett högt pris.

Min kommentar
När det fortfarande var för mycket månad kvar för att påbörja den sista planerade boken i april (jag ville ju passa in den till semesterresan) så var jag tvungen att hitta något annat. Något kort och snabbläst. Så jag började titta på vad jag har på min lista på Storytel. Då dök plötsligt Carolines pris upp. Jag har ju läst de tidigare delarna (förutom den där hon är väldigt ung) och den verkade passa perfekt.

Det finns så mycket i den här boken som jag inte alls uppskattar. Bland annat drogromantik, som jag är fullständigt allergisk mot. Jag får också känslan av att boken är snabbt skriven, tempot är forcerat och det blir lite stapla-händelser-på-hög. Det som är bra är dock väldigt bra, men tyvärr är det alldeles för lite.

Caroline är jag inte så förtjust i. Hon har så mycket dubbelmoral att det nästan blir löjligt. Hon blir rent ut sagt skitförbannad när andra har åsikter eller fördomar om hennes person. Själv dömer hon ut (minst) en hel yrkeskår och är allmänt fördomsfull mot andra. Hon älskar att sätta etiketter på folk och hon är den typ av människa som tycker att hon alltid har rätt. Det är alla andra som tycker/gör fel. Ett typiskt barn av sin tid. Ingen impulskontroll. Inget konsekvenstänk. Inga problem tas på allvar förrän det hoppar upp och biter henne i rumpan. Då har oftast hon (eller någon annan) råkat illa ut. Det som räddar hela hennes person är att hon gör fel saker, men av rätt anledningar. Rolig är hon också. Ibland. Ofta är hon bara irriterande. Lite som människor tenderar att vara.

Även om nu Caroline är rolig, så är det mycket av det som jag kallar flåshumor (alternativt gubbhumor). Det är en humor som inte går hem så bra hos mig. Ett annat problem är att jag emellanåt tycker att saker verkar hända bara för att få till en twist, helt utan logisk anledning. Men främst är det nog så att det bara är att acceptera att jag inte är så förtjust i att läsa om 30-åringar.

Det finns en del svärta också, i Carolines pris, men på något sätt så känns det inte som på allvar. Inte ens mot slutet, där det faktiskt händer riktigt otäcka saker. När jag letade upp denna så såg jag att det finns fler delar. Det är inte omöjligt att jag läser dem också.

Goodreads hade den 3,50 i genomsnitt (beräknat på 60 betyg).
Jag ger den 3,0.
Boken är
TråkigSpännandeFörutsägbar
BladvändareKlurigLäskig
LångsamTempofylldObehaglig
DetaljrikFåordigNagelbitare
MysigSorglig
MåbrabokTankeväckandeRolig
RörigGenomtänktMörk
LättsamMystiskBerörande

Andra som bloggat om Carolines pris: LitteraturMagazinet

4 kommentarer:

  1. Det är jag som är Caroline fick jag som manus för en herrans massa år sedan. Tyckte den var OK, men har inte läst fler i serien.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är jag som är Caroline är väl den som egentligen är första boken, alltså den hon är yngst i, och den har jag inte läst. Tycker böckerna har fungerat ganska bra som "mellanläsning". De är snabblästa och tempot är högt, men nu känner jag nog att Caroline är alldeles för långt ifrån mig och hon börjar bli jobbig att läsa om 🙂

      Radera
  2. Jag har helt missat den är serien men den låter inte som något jag vill prioritera. Och drog-romantik går helt bort för även mig.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Caroline är typ motsatsen till mig, men de tidigare böckerna har varit ganska underhållande. Den här var inte alls lika bra.

      Radera