Tisdag igen. Då är det som vanligt dags för Tisdagstrion som sköts av Robert på Mina skrivna ord
Veckans tema: Hemliga och/eller slutna sällskap
Först tänkte jag att den självklara här var något av Dan Brown, men jag tyckte det var för enkelt så jag gav mig ut på jakt.
1. I Himlakroppar av Eleanor Catton finns ett sällskap bestående av tolv män. De har i hemlighet samlats för att diskutera en serie olösta brott. En väldigt tjock bok, men den var helt omöjlig att släppa.
2. I Terapeuten av Alex Michaelides finns ett hemligt sällskap av kvinnliga studenter som kallar sig Jungfruarna.
3. Stephen King vill jag ju ha med och han har faktiskt skrivit om en hemlig herrklubb, Klubben. Sällskapets motto är "Det är berättelsen det handlar om, inte den som berättar den". Klubbhuset har dessutom övernaturliga egenskaper, det är mycket större på insidan än utsidan, har oändligt många rum och ett bibliotek fyllt med böcker som aldrig har skrivits eller publicerats i vår värld. Särskilt kvällen före julafton samlas man för att lyssna på en utvald medlem som berättar en olycksbådande eller kuslig historia. Klubben förekommer i två noveller, Vinterverk (The breathing method) och Mannen som inte ville skaka hand (The man who would not shake hands).


Intressant trio, inte läst dessa.
SvaraRaderaBåde bra och mindre bra 🙂
RaderaTack för tipsen! Himlakroppar ville jag ju läsa men har glömt bort den.
SvaraRaderaHimlakroppar tyckte jag om!
RaderaHimlakroppar skulle jag vilja läsa, men det är nog så att antalet sidor fått mig att tveka lite. Kanske värt det då!
SvaraRaderaHimlakroppar bara ser tjock ut 🙂 Sidorna bara flyger fram. I efterhand har jag förstått att boken är ännu mer speciell än vad jag anade.
RaderaTre för mig okända, kul.
SvaraRaderaDet finns många böcker om hemliga och slutna sällskap.
Raderahar inte läst någon av dina. Cattons bok är jag sugen på. den är så vacker
SvaraRaderaFramför allt så är innehållet i Cattons bok riktigt bra 🙂
RaderaHimlakropppar blir man ju nyfiken på. Böcker är som bäst när de inte går att släppa.
SvaraRaderaJag trodde egentligen inte, längre, att den skulle vara något för mig, men oj, så fel jag hade.
RaderaDe där novellerna av Stephen King blir jag nyfiken på.
SvaraRaderaStephen King är en mästare på noveller. Band annat 🙂
RaderaDan Brown var det första jag tänkte på också, men sen blev det tre andra.
SvaraRaderaJag tror inte någon hade med Dan Brown 🤔
RaderaJag blev nyfiken på Himlakroppar
SvaraRaderaDet är en väldigt tjock bok, men också väldigt bra.
RaderaSpännande trio! Särskilt Himlakroppar lockar / Mariabokologen
SvaraRaderaHimlakroppar överraskade mig ordentligt.
RaderaEleanor Cattons bok hade jag tänkt läsa någon gång, men sedan glömde jag det.
SvaraRaderaDet där händer mig väldigt ofta.
RaderaKing blir jag absolut nyfiken på!
SvaraRaderaHärligt! Då har jag gjort mitt jobb 😁
Radera