lördag 10 maj 2025

Bok: Operation Garbo 2 av Harry Winter

Författare: Harry Winter
Titel: Operation Garbo 2
Genre: Thriller
Antal sidor: 271
Originalspråk: Svenska
Originaltitel: -
Översättare: -
Serie: Operation Garbo 2
Förlag: Timbro förlag
Utgivningsår: (original) 1989 (min) 2014
Format: Pocket
Källa: Bokhyllan
Utläst: 12 april 2025




Första meningen: - Vindomslag!

Baksidetext
ÖB börjar få kontroll över det svenska försvaret och anfalla sovjetiska styrkor i Uppland, Södermanland och Östergötland. Men landets fiender finns inte bara där. Chefen för Sveriges incidentberedskap visade sig ha förbindelser med den sovjetiska militära underrättelsetjänsten GRU. Visserligen fångades Nöjdh, men finns det fler agenter i högkvarteret?

Krisläget splittrar regeringen: Bör man verkligen offra tusentals svenska liv i kriget när det kanske går att förhandla sig till fred med Sovjet?

Min kommentar
Ibland, det händer inte speciellt ofta (numera), ångrar jag lite att jag köpt på mig typ en hel serie utan att ha läst en enda av böckerna som ingår. Nu har det (nästan) hänt. Eller, jag köpte ju dem för många år sedan, men nu läser jag dem. En hel trilogi av pseudonymen Harry Winter, där alla delar heter Operation Garbo. Detta är den andra delen.

För mig är det (över)tydligt att författarna verkligen vill skildra hur ett anfall på Sverige skulle kunna se ut. Allt och överallt. Samtidigt. Personligen så tycker jag att det är synd att den är skriven på det sättet, för det är inget för gemene man. Den är skriven av militärer och endast för militärer samt eventuellt andra stridspittar. Det är uppenbart.

Man förutsätts komma ihåg och hålla reda på ett tjugotal (möjligtvis fler) olika trådar. Vem som är var och gör vad. Det blir inte heller lättare av att flera (många) karaktärer heter samma sak. Allt är en enda uppräkning av olika strider och det rapas vilt upp olika vapen och liknande. Ofta vet jag inte ens om det är ett fartyg eller ett flygplan. Eller kanske något man skjuter med.

Här finns inte en enda intressant karaktär, allihop är bara pjäser som placeras på olika ställen. Jag bryr mig inte ett dugg om hur det ska gå för dem. Dessutom så verkar gubbarna som skrivit böckerna ha en dragning mot det gubbsjuka. Eller så har de bara en märklig bild av kvinnor. Antingen sitter de och gråter eller så är de supersnygga och sexiga. Jag skulle nog våga påstå att de alltid bedöms efter sitt utseende och inte sin kompetens. Det finns, knappt, en enda vettig politiker här och allra värst är det på vänstersidan. Allt detta är väl visserligen nära verkligheten, men riktigt så korkade och naiva som de framställs här tycker jag dock inte att de är.

Just hur politikerna skildras är ändå ganska trovärdigt. I stället för att samarbeta om viktiga saker så bråkar de om detaljer. Och sin grundläggande politik. Precis så där gör de ju i verkligheten också, även om vi nu faktiskt såg att en riktig kris fick dem att hålla ihop bättre. För mig blir det bara för mycket av spy-sin-galla-över-alla-som-inte-tycker-rätt-alltså-som-författarna.

Operation Garbo är egentligen viktiga böcker att läsa, nu mer än någonsin. Tyvärr så är det nog inte många som orkar ta sig igenom dem. Hur ofta har vi inte hört politikerna säga "Vi är väl förberedda." För att bara ett litet tag senare på ett brutalt sätt tas ur den villfarelsen. Dessvärre så drunknar det viktiga budskapet i de här böckerna i propagandan.

Goodreads hade den 3,75 i genomsnitt (beräknat på 102 betyg).
Jag ger den 2,0.
Boken är
TråkigSpännandeFörutsägbar
BladvändareKlurigLäskig
LångsamTempofylldObehaglig
DetaljrikFåordigNagelbitare
MysigSorglig
MåbrabokTankeväckandeRolig
RörigGenomtänktMörk
LättsamMystiskBerörande

Andra som bloggat om Operation Garbo del två: Breakfast Book Club, Bokstapeln och DAST Magazine

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar