måndag 10 november 2025

TV-serie: The Capture #2 (2022)

Titel: The Capture
Originaltitel: The Capture
Genre: Thriller
Skapad av: Ben Chanan
TV-bolag: BBC
Skådespelare: Holliday Grainger, Isaac Turner, Indira Varma, Ron Perlman, Lia Williams
Premiär: 2022-08-28
Produktionsland: Storbritannien
Antal avsnitt: 8
Avsnittslängd: ca 45 min
Såg den på Viaplay 1 oktober - 3 oktober 2025





Handling
Storbritannien utsätts för hackad media och politisk manipulation. Kriminalinspektör Rachel Carey utreder en politiker som utsätts för en serie handlingar som involverar deepfake-teknik, "osynliga" lönnmördare och korruption inom media. Hon måste navigera i en farlig värld där det blir allt svårare att lita på vad hon ser.

Min kommentar
I sjukstugan i Portugal gick det åt TV-serier med en otrolig fart. Det var liksom nästan det enda jag orkade med. Egentligen så ville jag inte titta på något som krävde något av mig, men samtidigt så var jag så sjukt sugen på att se fortsättningen på The Capture. Så den fick det bli.

Om man inte gillar konspirationer eller teorier om dem så kan det kanske vara värt att undvika den här serien. Vi andra kan med stor behållning se den, vågar jag nog påstå. Här är det konspirationer på riktigt hög nivå. Faktum är att jag egentligen tycker att alla ska se den. Bara så att man är medveten om att man inte ska tro allt man ser.

Att man inte längre kan lite på det man ser, förutom med alldeles egna ögon, vet vi väl allihop. I vilket fall så borde vi veta det. Jag tror (eller så är det bara för att jag hoppas så intensivt) att det inte går att göra det de gör. Men vem vet. I bästa fall så är det bara en tidsfråga tills man kan det.

AI är i många fall oslagbart, men när det används fel så blir det snabbt väldigt farligt. Människan (vissa i alla fall) är ju tyvärr funtad så att om det går att missbruka något så gör man det. Det blir ju inte jättebra när de som är menade att skydda oss andra vänder systemet mot oss, när de som är satta att övervaka att vi vanliga medborgare följer lagen själva bryter den. För vår skull. Påstår de. Jag har så otroligt svårt för det där med att ändamålet helgar medlen. Det är inte alltid så.

Den här andra säsongen var inte riktigt lika bra som den första, tycker jag. Bara marginellt, men ändå. Främst kanske för att det var mer förutsägbart vem som låg bakom och varför. Jag kastade ur mig den teorin ganska tidigt. Nu stör det inte speciellt mycket, för det är ändå mycket spännande.

The Capture är en mindblowing serie, med en otroligt skrämmande handling. En tredje säsong är tydligen på gång, men hur man ska fortsätta efter slutet på denna förstår jag inte. Det känns nästan omöjligt. Men, britterna vet verkligen hur man gör bra TV, så det löser de säkert.


Trakt.tv har serien 3,95 i genomsnitt (beräknat på 1,3k betyg).
IMDb har serien 8,0 i genomsnitt (beräknat på 28k betyg).
Jag ger den 4,0.
Serien är
SpännandeTråkigTrovärdig
KlurigFörutsägbarMystisk
BerörandeOsannolikUnderhållande
Snyggt fotoRoligLångsam
RomantiskFör långFartfylld
SorgligFör kortLäskig

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar