Originaltitel: Genie
Genre: Komedi
Regissör: Sam Boyd
Manus: Richard Curtis
Skådespelare: Melissa McCarthy, Paapa Essiedu, Denée Benton, Marc Maron, Alan Cumming
Utgivningsår: 2023
Produktionsland: Storbritannien, USA
Längd: 92 min
Serie: -
Såg den på Netflix 30 november 2025
Handling
En arbetsnarkoman till pappa väcker en ande till liv och får chansen att vinna tillbaka sin familj efter att de gett upp och övergivit honom lagom till jul.
Min kommentar
Min tanke är att bara se de nya julfilmerna varje år, de som alltså släppts under året. Ibland måste man dock göra undantag, eftersom en del filmer av någon anledning dröjer med att släppas på någon streamingtjänst. En film som jag har väntat på i två år är Genie och min glädje var stor när det kom ett meddelande att den nu finns på Netflix.
Anledningen till att jag har väntat på den här filmen, och gör ett undantag, heter Melissa McMarthy. Hon är så sanslöst rolig och har en osviklig tajming. Just här är hon lite nedtonad, därmed inte sagt att hon är lugn, vilket hon förmodligen aldrig har varit, men hon är inte så hysterisk som hon har varit i några filmer. Det är precis så hr jag tycker bäst om henne.
De andra skådespelarna är, helt ärligt, inte speciellt bra. Varken Paapa Essiedu eller Denée Benton är särskilt trovärdiga. Det kan också vara så att de helt enkelt hamnar i skuggan av Melissa McCarthy.
Tydligen så är detta en remake av en gammal brittisk film (som har betydligt högre betyg på IMDb), som jag inte tror att jag har sett. Jag skulle dock hemskt gärna vilja göra det. Om inte annat så för att se om den har samma fokus som denna amerikanska. Här handlar det väldigt mycket om att Bernard tror att man blir lycklig av saker och pengar. Och att man kan köpa sina barns tillgivenhet med fina presenter. Jag är ganska säker på att både fru och dotter hellre skulle vilja ha lite kvalitetstid med sin man/pappa.
Min förhoppning är ju då att det är detta som är budskapet och det verkar ju så mot slutet. Även Bernard verkar fatta till slut. Lite irriterad blir jag på det som jag kallar för Dallas-lösning. Egentligen så är ju allt som hände onödigt, men kanske behövdes det för att Bernard skulle komma till insikt och förstå vad som är viktigt här i livet.
Det är så mycket som inte går ihop i den här filmen (jo, jag förstår att det inte är detta som är viktigt, men det måste väl ändå finnas någon rim och reson i det hela). Han byter typ allt i hela lägenheten och ingen reagerar. Ingen frågar hur han har hunnit, p lite drygt en vecka, och ingen undrar var pengarna har kommit ifrån. Han köper det största dockhus jag någonsin har sett. Ingen undrar hur han har haft råd. Ingenting i filmen har ens antytt att han är rik. Snarare tvärtom. Sedan brinner halva lägenheten upp, men bara någon dag senare så finns inte det minsta lilla spår kvar efter det. Och då har han inte varit hemma efter branden.
Bortsett från allt det där som bara är märkligt, så är Genie både rolig och underhållande. Jag blir på gott humör och det är ju ändå det viktigaste.
På Letterboxd hade den 2,6 i genomsnitt (beräknat på 19 923 betyg).
På IMDb hade den 5,9 i genomsnitt (beräknat på 12k betyg).
Jag ger den 3,5.
Filmen är
| Spännande | Tråkig | Trovärdig | ||
| Klurig | Förutsägbar | Mystisk | ||
| Berörande | Osannolik | Underhållande | ||
| Snyggt foto | Rolig | Långsam | ||
| Romantisk | För lång | Fartfylld | ||
| Sorglig | För kort | Läskig |

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar