Titel: Vit kung
Genre: Thriller
Antal sidor: 484
Originalspråk: Spanska
Originaltitel: Rey blanco
Översättare: Hanna Axén, Johanna Svartström
Serie: Antonia Scott 3
Förlag: Bokförlaget NoNa
Utgivningsår: (original) 2020 (min) 2024
Format: Inbunden
Källa: Bokhyllan
Utläst: 25 september 2025
Första meningen: Antonia Scott har inte ens tre minuter på sig.
Baksidetext
Jon Guiterrez har blivit kidnappad och Antonia Scott är fast besluten att rädda sin följeslagare. Men hon behöver inte söka länge innan hon blir kontaktad av kidnapparen, Señor White en mördare som manipulerar andra människors sinnen för att begå brott. Han är även ansvarig för att Antonias man, Marcos, ligger i koma och Antonia har jagat honom länge. Nu vill han träffa henne.
Señor White vill att de ska spela ett spel som går ut på att Antonia och Jon ska lösa tre brott på bara några timmar. Om de vinner lovar han att lämna tillbaka Jon med endast några skråmor. Om inte ...
Min kommentar
Ibland så har man turen att hitta de där böckerna. Att jag hittade serien om Antonia Scott berodde bara på att jag råkade höra ett boktips på Go'kväll, om en spansk bok. Eftersom vi skulle åka till Spanien och jag väldigt gärna vill läsa något som utspelar sig där jag är så fastnade det tipset. Nu var det dags att plocka fram den tredje, och sista, delen, Vit kung.
I den här serien ingår, tydligen, två andra böcker och en novell, som alla utspelar sig innan böckerna om Antonia Scott. Det är oerhört trist att de böckerna inte har översatts, tycker jag. Det känns som att de skulle kunna förklara en del och kasta lite ljus över Antonia och alla som omger henne. I vilket fall, den här serien förtjänar många, många läsare.
Det som gör hela den här serien så fantastiskt bra är den dynamiska duon, Jon Guiterrez och Antonia Scott. De är så olika på väldigt många sätt, men de viktiga värderingarna har de gemensamt. Jag bara älskar relationen (nej, inte ett dugg romantisk) som sakta har växt fram, till en vänskap som klarar allt. De kompletterar varandra på ett perfekt sätt, men framför allt så lär de av varandra. Vilket göra båda två till bättre människor.
Man får veta lite mer om bakgrunden till allt, både Antonia och Röd drottning-projektet, men det saknas lite pusselbitar, kan jag tycka. Denna tredje del är minst lika rå och brutal som de två tidigare delarna. Kanske är det lite mer utstuderat här.
Lösa ändar knyts ihop och frågor får svar, men helt ärligt så förstod jag nog inte allt i upplösningen. Det kan ha berott på en restrött hjärna, men det är förmodligen inte hela sanningen. Det kändes väldigt komplicerat.
Vit kung har ett intensivt driv framåt och är helt omöjlig att lägga ifrån sig. Det är bara att ta en heldag för läsning. Den är smart och rolig, med fantastiska karaktärer. En kombination som är omöjlig att motstå. Ibland tänker jag att det hade varit kul om Jon och Antonia fanns och var mina vänner.
Den här boken har varit med i En smakebit på søndag.
På Goodreads hade den 4,25 i genomsnitt (beräknat på 30 704 betyg).
Jag ger den 4,0.
Boken är
| Tråkig | Spännande | Förutsägbar | ||
| Bladvändare | Klurig | Läskig | ||
| Långsam | Tempofylld | Obehaglig | ||
| Detaljrik | Fåordig | Nagelbitare | ||
| Mysig | Rå | Sorglig | ||
| Måbrabok | Tankeväckande | Rolig | ||
| Rörig | Genomtänkt | Mörk | ||
| Lättsam | Mystisk | Berörande |
Andra som bloggat om Vit kung: Jag kunde inte hitta någon.

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar