måndag 6 april 2026

Film: Sommarmöten (2026)

Titel: Sommarmöten
Originaltitel: People we meet on vacation
Genre: Romantisk komedi
Regissör: Brett Haley
Manus: Yulin Kuang, Amos Vernon, Nunzio Randazzo, Emily Henry (bok)
Skådespelare: Emily Bader, Tom Blyth, Sarah Catherine Hook, Lucien Laviscount, Ian Porter
Utgivningsår: 2026
Produktionsland: USA
Längd: 117 min
Serie: -
Såg den på Netflix 6 mars 2026




Handling
Den omaka duon, självständiga och spontana Poppy och rutinälskande Alex, är bästa vänner sedan flera år tillbaka. Eftersom de till vardags bor i olika städer passar de varje sommar på att spendera semestern tillsammans. Nu ska en resa komma att förändra allt och få dem att fundera över något som alla omkring dem redan undrat – om de inte hade varit det perfekta romantiska paret?

Min kommentar
Förra veckan så sköt jag upp en film, eftersom det dök upp en som jag hade lagt till på lista för ett bra tag sedan, men som då inte streamade någonstans. Alltså var ju veckan val enkelt. Skulle man kunna tycka. Men jag tyckte att vi, efter en riktigt jobbig och besvärlig vecka, behövde något lättsamt och, gärna, roligt. Sommarmöten lät som det vi ville ha.

Filmen baseras på en bok, med samma namn, som jag inte har läst. Något som faktiskt verkar vara en fördel. De som har klagat mest på filmen tycks ha läst boken och tycker, precis som jag brukar göra, att de har gjort för många ändringar.

För mig så är det ganska oklart varför Poppy är så rädd för att stanna på samma ställe för länge. Hennes motiv/anledning. Det brukar väl ändå finnas en reell orsak. Hela henne bakgrund är faktiskt höljd i dunkel. Förutom en mycket kort tillbakablick så får vi inte träffa vare sig hennes familj eller några vänner. Men, Poppy hade helt rätt. Hon är alldeles för mycket och är rentav en ganska hemsk person, som bland annat tycker att det är okej att lura till sig gratis mat/dryck/annat.

Poppy och Alex har väl inte någon riktig kemi, tycker jag, men de kompletterar varandra på ett bra sätt. Vilket betyder att de är extremt olika. Deras vänskap känns genuin, även om jag tycker att den var mest på Poppys villkor. Alex verkar dessutom inte duga som han är, för hon försöker hela tiden ändra på honom. Är det något jag avskyr så är det när folk får för sig att de har rätt att ändra på andra. Och Alex hörlurar alltså, de hade jag behövt på jobbet. De har en oslagbar brusreducering, verkar det.

En positiv grej är att de lyckades få in ett dansnummer på ett fullt naturligt sätt. Det händer verkligen inte ofta. Personligen så tycker jag att det är ett under att de inte förstod vad alla andra måste ha sett i många år. Efter ett tag så blev det ganska mycket upprepning och filmen är på tok för lång.

Sommarmöten är underhållande, med en viss charm. Den är inte jätterolig, men den har sina stunder. En lagom film att se en fredag, när man är trött och bara vill ha något lättsmält. För en gångs skull så tycker jag att den svenska titeln är mer rätt än originalet. Den handlar inte speciellt mycket om folk man möter på semestern.


Letterboxd hade den 3,18 i genomsnitt (beräknat på 853 118 betyg).
IMDb hade den 6,6 i genomsnitt (beräknat på 37k betyg).
Jag ger den 3,5.
Filmen är
SpännandeTråkigTrovärdig
KlurigFörutsägbarMystisk
BerörandeOsannolikUnderhållande
Snyggt fotoRoligLångsam
RomantiskFör långFartfylld
SorgligFör kortLäskig

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar