Tisdag igen. Då är det som vanligt dags för Tisdagstrion som sköts av Robert på Mina skrivna ord
Veckans tema: Och det var på kung Oscars tid
Det här höll på att bli riktigt besvärligt, men det visar sig ju att det har funnits två kung Oscar, I och II. Så jag väljer från bådas tid och då böcker som utspelar sig då.
1. Utvandrarna av Vilhelm Moberg börjar 1850, alltså under Oscar I. Jag tror inte att den behöver någon närmare presentation.
2. Lånat silver och krossat glas av Ewa Klingberg har en tråd som utspelar sig 1874, under kung Oscar II alltså. Jeanette rensar vinden och hittar oväntade saker, som kopplar ihop henne med ett gripande livsöde i slutet av 1800-talet. Detta är andra delen i Huskvarnaserien. En serie som jag verkligen vill och borde läsa vidare i.
3. Böljelek av Johanna Limme och Martin Palmqvist utspelar sig 1897 i Karlshamn, under Oscar II. Ett dött barn med siffran 13 skrivet på huvudet hittas i ett tygpaket på en bakgård. Kyrkoherde Simon Eldfeldt i Asarum blir indragen i fallet.


Utvandrarna har jag läst men inte de andra två. Har läst annat av Klingberg.
SvaraRaderaRiktigt bra passande trio, gillat Ewa Klingbergs serie. och Moberg.
SvaraRaderaUtvandrarna gillar jag, och Böljelek blir jag nyfiken på.
SvaraRaderahar läst Moberg och Klingber och borde verkligen läsa Böljelek eftersom den tilldrar sig i mina hemtrakter
SvaraRaderaUtvandrarna har jag läst, men inte de andra. Johanna Lime är ett nytt författarnamn för mig.
SvaraRaderaJag har också läst Utvandrarna och älskat den. Men blir nyfiken på dina två andra tips.
SvaraRaderaDet var lite knepigt först! Jag har läst de två första.
SvaraRaderaHar läst din etta och tvåa. Mobergs serie är oförglömlig.
SvaraRadera