
Den här veckan gick snabbt 😲 Alltid skönt att börja med en kortvecka när man har varit ledig länge. En dag hade vi i veckan där det varken blåste eller regnade från sidan och just den dagen jobbade jag hemma så jag passade på att ta en långpromenad på lunchen. Jag provade en ny runda och den kan nog bli en favorit. Det var riktigt skönt med lite dagsljus.
Min tanke var att smakebiten den här veckan skulle komma från Vintereld av Anders de la Motte, men igår så blev det så otroligt spännande att jag bara var tvungen att läsa ut den. Därför kommer smakebiten i stället från I en människa av John Irving, som jag kommer att börja läsa i dag. Han var något av en favoritförfattare på 90-talet, men sedan tappade jag bort honom av någon anledning. Han har ju inte släppt så mycket nytt efter den här boken, som kom 2012, men det hade varit kul att hitta tillbaka till honom. Jag hoppas bara att jag minns rätt om hans böcker och fortfarande uppskattar hans sätt att berätta en historia. Lite tveksam blir jag när boken börjar som nedan.
Min smakebit är från början av boken:
Jag ska börja med att berätta om miss Frost. Även om jag säger till alla att jag blev författare för att jag läste en viss roman av Charles Dickens vid den danande åldern av femton år, är det egentligen så att jag var yngre när jag för första gången träffade miss Frost och föreställde mig att jag hade sex med henne, och detta ögonblick av sexuellt uppvaknande innebar också att min fantasi satte fart. Vi formas av det vi åtrår. På mindre än en minut tändes en hemlighetsfull längtan hos mig och jag bestämde mig för att bli författare och att ha sex med miss Frost - fast inte nödvändigtvis i den ordningen.
Irving har jag sett filmatiseringar av, tack för smakbiten.
SvaraRaderaJa, hans tidiga böcker blev ju ofta film.
RaderaJag har läst Ciderhusreglerna av Irving. Hoppas boken tar sig med tiden.
SvaraRaderaCiderhusreglerna har jag bara sett som film och den var ju fantastiskt bra.
RaderaHm, ja det beror ju verkligen på hur det fortsätter. Jag vet inte om jag läst något av Irving, i så fall är det himla länge sedan
SvaraRaderaDet har ju fortsatt i ungefär samma stil. Jag minns att jag gillade hans finurliga sätt att berätta och det finns i alla fall kvar.
RaderaJa, lite gubbig start helt enkelt...
SvaraRaderaTror han var 70 när han skrev den här boken.
RaderaLite rolig tycker jag allt att den inledningen var. Fast det beror kanske på att jag är gubbid ;)
SvaraRaderagubbig
RaderaAllt handlar ju om tycke och smak 🙂 Jag tycker ändå att han är gubbig med lite stil.
RaderaJag fick också gräva djupt för att hitta lästa böcker av honom, den senaste var 2000! Tack för påminnelse och smakbit,
SvaraRaderaNästan som jag då, 2001 läste jag något av honom senast 🙂
RaderaHar läst några böcker av honom, men det var längesedan. Tack för smakbiten!
SvaraRaderaJa, det var ju längesedan han hade sin storhetstid, om man säger så.
Raderajag säger som du att jag var väldigt förtjust i Irving en tid och sedan tappade jag bort honom. har även sett ett par filmer. tack för smakebit och påminnelse!
SvaraRaderaDet är lite tråkigt att man tappar bort de gamla favoriterna.
Radera