Tisdag igen. Då är det som vanligt dags för Tisdagstrion som sköts av Robert på Mina skrivna ord
Veckans tema: Gult omslag
Jodå, bokhyllorna innehåller en del gula omslag. Problemet var bara att hitta några som också var bra. Jag hade faktiskt fler än tre av den sorten, men dessa blev det till slut.
1. 3 kan bevara en hemlighet om 2 av dem är döda av Nelson DeMille var det drygt två decennier sedan jag läste, men jag minns den som bra. Precis som alla hans böcker. Som tyvärr inte verkar översättas längre. Ett oförklarligt dubbelmord förbryllar polisen. De mördade jobbade på det veterinärmedicinska forskningsinstitutet forskade på ett snabbspridande dödligt virus, men har det verkligen med saken att göra?
2. Moment 22 av Joseph Heller behöver nog ingen närmare presentation. En mycket underlig, men väldigt bra bok. En bra TV-serie har gjorts på den också.
3. Tusen strålande solar av Khaled Hosseini var det nog meningen att jag skulle ha. Jag glömde att avbeställa den från bokklubben och när jag läste den så blev jag riktigt fast. Mariam är bara femton år gammal, fattig och utan utbildning, när hon tvingas resa till Kabul för att gifta sig med en trettio år äldre man.
Snyggt, Moment 22 oläst i bokhyllan men minns filmen.
SvaraRaderaFilmen minns jag nog inte, men TV-serien är bra 🙂
RaderaMoment 22 har jag läst och också tusen strålande solar. Moment 22 var så länge sedan så jag minns inget men tusen solar läste jag för ett par år sedan och den var mycket gripande.
SvaraRaderaMoment 22 (boken) minns jag egentligen inget alls av. Tusen strålande solar har satt sig mycket djupare.
RaderaÅ, Hosseinis bok tycker jag är kanon - men den kom jag inte på. Moment 22 tyckte jag var bra i tv-versionen, kom aldrig igenom boken fast jag vet inte riktigt varför ...
SvaraRaderaDet var så längesedan jag läste Moment 22 så det enda jag minns är att jag tyckte att den var fantastiskt bra.
RaderaFunderade på att ta med Moment 22 som jag läst eftersom den upplaga maken har är just den här gula. Hosseinis bok har jag också läst.
SvaraRaderaBra böcker båda två.
RaderaJag älskar Hosseins böcker!
SvaraRaderaJag har bara läst två och dem har jag tyckt om.
RaderaFlyga drake tyckte jag väldigt mycket om. Moment 22 tror jag att jag läst men jag har i varje fall sett sen som film
SvaraRaderaFlyga drake har jag inte läst, men den har jag sett som film 🙂
RaderaMin Moment 22 är röd-
SvaraRaderaKanske ska vi ha röda omslag någon gång 🙂
RaderaDen första har jag nog inte sett förut. Moment 22 står i hyllan och väntar. Tusen strålande... har jag börjat på flera gånger, men av någon anledning kommer jag inte vidare. Vill läsa den egentligen.
SvaraRaderaMen oj, Tusen strålande solar som jag tyckte var fantastisk, men så kan det ju vara.
RaderaMoment 22 och Tusen strålande solar har jag läst.
SvaraRaderaDe är bra!
RaderaTusen strålande solar har jag läst. Den upplevde jag som bättre än Flyga drake. Moment 22 står i bokhyllan, läst men i grått omslag.
SvaraRaderaFlyga drake har jag inte läst, men sett som film. Det verkar finnas många olika upplagor av Moment 22.
RaderaTusen strålande solar tyckte jag om. Moment 22 står oläst - vill läsa den nu / Maria Bokologen
SvaraRaderaTvå väldigt bra böcker och mycket olika 🙂
Radera