tisdag 1 april 2025

Tisdagstrion: Lurendrejeri och skämt

Tisdag igen. Då är det som vanligt dags för Tisdagstrion som sköts av Robert på Mina skrivna ord

Veckans tema: Lurendrejeri och skämt

Men fy, vad svårt. Jag valde att, för det mesta, tolka skämt som "skämt". Annars hade den här trion inte varit möjlig.

1. Den fantastiska berättelsen om fakiren som fastnade i ett IKEA-skåp av Romain Puértolas är väl den enda som egentligen passar in som lurendrejeri. Men fel går det. Den handlar om Pugalendhi, en bluffande fakir från Rajasthan. Han har lurat sina grannar att samla ihop pengar för att han ska kunna åka till Paris och köpa Ikeas senaste innovation, spikmattesängen Svavelvikspik. Ja, det är så det börjar i alla fall.

2. Carrie av Stephen King innehåller väl ett av de mest kända "skämten". Det går förfärligt fel.

3. Levande begravd av Peter James är första delen om gnällspiken Roy Grace. Den börjar med att en blivande brudgum, som ett vansinnigt roligt svensexeskämt, blir levande begravd. Som tröst har han en flaska whisky och en walkie talkie. Problemet är bara att de enda som vet om att han ligger där kraschar med bilen på väg därifrån.

18 kommentarer:

  1. Trodde att jag hade läst Peter James, men det har jag nog inte. Men jag har ju sett deckarserien förstås. Var Levande begravd med där tro?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har inte sett den serien, men Levande begravd är ju första delen så den borde ju vara med där.

      Radera
  2. Levande begravd har jag både läst och sett. förfärlig, helt enkelt!

    SvaraRadera
  3. Här blev det helt enkelt skämt med komplikationer, ja varför inte!!!

    SvaraRadera
  4. Levande begravd är den enda jag läst, och med klaustrofobi var den hemsk att läsa!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag vill inte ens tänka på det scenariot 😬

      Radera
  5. Jag minns de elaka skämten i Carrie väl. Ikeaboken blir jag nyfiken på/ Mariabokologen

    SvaraRadera
  6. Svar
    1. Peter James och jag verkar inte gå så bra ihop 😳

      Radera
  7. Jag tyckte också det var svårt det där med skämt, så jag hade lite mer av lurendrejeri istället i min trio.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det var svårt att veta vad man skulle välja.

      Radera
  8. Levande begravd tyckte jag var riktigt läskig när jag läste den... 2009...
    https://tofflan.wordpress.com/2009/08/28/levande-begravd-riktigt-rysligt-ruskig/
    Jag gillar serien för jag har bott där den utspelar sig.
    Carrie är läskig på ett annat sätt och den har jag både läst och sett som film.
    Fakir-boken har INTE läst. Tror inte att det är min typ av bok...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag trodde först att det var huvudpersonen i Peter James böcker som jag inte tålde, men det visade sig att jag inte gillade hans fristående bok heller. Så vi är nog bara inte kompatibla.

      Fakir-boken har en speciell humor. Den passade mig 🙂

      Radera