torsdag 14 maj 2026

Hett i hyllan #531

Jag bara gissar nu, men jag tror inte jag är ensam om att ha en del böcker i hyllan som stått där i evinnerliga tider. Är det inte dags att de där, halvt, bortglömda böckerna får ta lite plats och synas? Jo, det tycker jag. Verkligen. Därför kommer de, en efter en, att dyka upp här varje varannan under rubriken Hett i hyllan. Lite lagom tvetydigt, eller hur? Vad har du för dolda skatter i hyllan?

Då tar vi ett stort kliv fram till min födelsedag i slutet av maj 2024.
På min födelsedag blev det så många böcker, både fådda och köpta. Vi tar oss an presenterna först och Frälsarkransen av Kristina Ohlsson är först ut.

Kristina Ohlsson är ju en favorit och hennes böcker hamnar alltid hos mig, på ett eller annat sätt. Denna är fjärde delen i serien om August Strindberg (nej, inte den August Strindberg), som utspelar sig i Bohuslän. Närmare bestämt på Hovenäset. Min tanke har alltid varit att någon av böckerna i serien, helst den första, ska läsas på plats. Eller så nära jag kan komma åtminstone. Vi får se om jag kan lyckas med det och när det i så fall blir.

Så här står det på baksidan:
Nu drar det ihop sig till kräftpremiär på Hovenäset, och till sist har sommarvärmen kommit. Augusts stora dröm om att bli förälder har förverkligats, och han och Maria njuter av sin lilla familj på Kärleksvägen. Men så dyker en skugga ur Augusts förflutna oväntat upp. Någon i hans släkt verkar ha burit på en tung hemlighet.

Samtidigt skakas idyllen än en gång om när ett äldre par hittas förgiftade. De har bott på näset i femtio år och är väldigt omtyckta. Vem kan vilja dem så illa? Utredningen hamnar på Marias bord, men det är något som skaver i polisgruppen. Vad är det kollegan Ray-Ray döljer? Fallet visar sig ha en mörkare baksida än någon hade kunnat ana …
Om du också vill vara med och visa upp dina böcker, antingen heta hyllvärmare eller heta av någon annan anledning, så lägg gärna in en länk här nedanför. Då hittar jag dig mycket lättare.

4 kommentarer:

  1. Plötsligt händer det: https://bokdivisionen.se/2026/05/14/hett-i-hyllan-fjollornas-fest/
    Jag har slukat alla Strindberg så snart de kommit ut och upptäckte nu att boken om hans kompis ju kommit ut. Jag har som sagt inte varit så jätteengagerad i bokvärlden de senaste månaderna.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, du har varit lite osynlig ett tag, men det blir ju så ibland.

      Jag har ju fortfarande den där tanken att, helst, den första boken i serien ska läsas i Bohuslän, men det verkar aldrig bli någon resa dit.

      Radera
  2. Jag har läst alla plus den senaste om kompisen. Rekommenderas! https://lottensbokblogg.wordpress.com/2026/05/14/hett-i-hyllan-447/

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag kommer att läsa dem och när jag gör det så är jag säker på att jag kommer att gilla dem 🙂

      Radera