måndag 10 februari 2025

Film: Insidan ut 2 (2024)

Titel: Insidan ut 2
Originaltitel: Inside out 2
Genre: Animerat
Regissör: Kelsey Mann
Manus: Meg LeFauve, Dave Holsten, Kelsey Mann
Skådespelare: Amy Poehler, Maya Hawke, Kensington Tallman, Lewis Black, Phyllis Smith
Utgivningsår: 2024
Produktionsland: USA
Längd: 103 min
Serie: -
Såg den på Disney+ 10 januari 2025





Handling
Tonåringa Rileys huvudkontor genomgår en plötslig renovering för att ge plats åt något helt oväntat: nya känslor! Glädje, Vemod, Ilska, Rädsla och Avsky, som har drivit en framgångsrik operation under lång tid av allt att döma, är inte säkra på hur de ska känna när Ängslan dyker upp. Och det verkar som att hon inte kommer ensam.

Min kommentar
Nu var det många år sedan jag såg Insidan ut (2018 😲), men jag minns den med glädje. När jag upptäckte att det hade kommit en fortsättning så funderade jag bara på hur länge jag skulle behöva vänta tills den dök upp på streamingtjänsten. Insidan ut 2 kom visserligen för ett tag sedan, men nu kände jag att det verkligen var dags.

Det här är inget annat än en lysande illustration av hur det ser ut däruppe i huvudet. Allt blir liksom solklart och jag kan helt klart se dem där i kontrollrummet. Dock har nog mina lärt sig att samarbeta på ett hyfsat bra sätt. Oftast.

Det är inte speciellt svårt att känna igen sitt tonårsjag, även om nu Ängslan inte hade riktigt så stort inflytande i mitt liv. Allt blir så tydligt när nya känslor dyker upp hos Riley; Ängslan, Avund, Pinsamhet, Ennui (Leda, vet inte varför den inte var översatt) och ett litet gästspel av Nostalgi. Motstridiga känslor som man knappt har känt tidigare och inte alls vet hur man ska hantera, men som på något sätt måste försöka samsas och bli något vettigt.

En av sakerna jag tycker att man ska ta med sig från filmen är att det inte är bra att begrava alla minnen som inte är bra. De är en del av det som gör oss till de vi är. De som ska lära oss och göra oss starkare. Allt kan inte bara vara ljust och glatt hela tiden. Då blir man så osäker som Riley.

Lite förvirrande var det att hon kallades för Riley i pratet, men i undertexten hette hon Jenny. Typiskt något som ställer till det i mitt huvud. De andra "riktiga" karaktärerna verkade få behålla sina namn.

Jag tycker att Insidan ut 2 till och med är bättre än ettan. Det är smart, fyndigt och lätt att känna igen/relatera till. Även denna har en sensmoral. När Ängslan tar över, då blir det inte bra. Alldeles säkert så betyder den och berör på ett annat sätt för en vuxen, men så ska det ju vara. Det lilla gästspelet av Nostalgi får mig att se fram emot fler filmer. Jag vill följa Riley i hela hennes liv.


Letterboxd hade den 3,6 i genomsnitt (beräknat på 1 695 179 betyg).
IMDb hade den 7,6 i genomsnitt (beräknat på 196k betyg).
Jag ger den 4,0.
Filmen är
SpännandeTråkigTrovärdig
KlurigFörutsägbarMystisk
BerörandeOsannolikUnderhållande
Snyggt fotoRoligLångsam
RomantiskFör långFartfylld
SorgligFör kortLäskig

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar